Medovik Pasta Nedir gibi bir sorunun cevabını öncelikle lezzet, hafiflik ve başka bir kültüre ait bambaşka bir mucize pasta olarak verebiliriz.

Medovik Pasta, Rus Mutfağı denince akla ilk gelen yiyecek. Ayrıca bu Ballı Rus Pastasının ünü sadece Türkiye’yi değil dünyayı da sarmış durumda. Hatta her ne kadar coğrafi olarak yakın olsak da  Türkiye’de daha Medovik ismi bilinmeden çok önce bir çok ülkede zaten severek yeniliyordu.

Biz de bu pasta daha çok Ballı Rus Pastası, Ballı Rus Keki veya Ballı Rus Tatlısı olarak da biliniyor. Medovik, diğer ülkelerde Medovnik, Russian Honey Cake, Medovik Cake olarak da bilinmektedir.

Ek olarak bu pastanın ünlü olması da boşa değil. Gerçekten tam bir fenomen. Hem lezzetli, hem çok hafif, hem de orijinali olursa gayet besleyici bir pasta.

Medovik Pasta Kreması ve Medovik keki (Medovik Bisküvisi) özenle hazırlanır ve gerçek bir Medovik’de asla hazır malzeme kullanılmaz.

Medovik Pasta yemesi keyifli fakat hazırlanması zahmetli bir pastadır. Medovik Kremasında yağ kullanılmaz ve hamurunda kullanılan malzemeler buharda hazırlanır.

Medovik kalorisi diğer tatlılara göre oldukça düşük bir tatlıdır. Zaten bu hafifliği de yerken kendini belli eder.

Ballı Rus Pastası. Orijinal ismi Medovik.

Sizler için Klasik, Karamelli ve Portakallı olmak üzere üç farklı versiyonunu üretiyoruz. Geleneksel Rus malzemelerine ve hazırlanma tekniklerine bağlı kalarak özenle hazırlıyoruz.

Daha önce denemediyseniz mutlaka bu pastaya şans vermelisiniz. Eğer tereddütleriniz varsa sizleri ürün yorumları sayfamıza bekliyoruz

Bilgi ve Sipariş +90 555 893 70 78

Güncel Menüler ve Son Pastalar için : Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir